Program sportowy autorstwa dr Bartosza Dolańskiego
Jedną z najistotniejszych potrzeb przedszkolaka jest potrzeba ruchu. To niezbędny element, który wiąże się z poprawą zdrowia, sprawności, kształtowaniem postaw czy też rozwijaniem wszechstronnych umiejętności.
Wykorzystując naturalna potrzebę ruchu można zaszczepić w dziecku potrzebę aktywności fizycznej oraz właściwą higienę zdrowia, które to będą procentować przez całe życie. Poprzez stosowanie urozmaiconych form aktywności fizycznej rozbudza się w dziecku ciekawość poznawczą, wpływa się na kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zdolności motorycznych, rozwój umysłowo- emocjonalny czy też rozwój osobowości.
W okresie przedszkolnym sylwetka dziecko podlega wielu zmianom i przeobrażeniom w wyniku szybkiego wzrostu kończyn i tułowia. Również w układzie kostnym oraz mięśniowym następuje wiele zmian a ponadto wzrasta sprawność narządów wewnętrznych.
Ponieważ każda metoda pedagogiczna, wszelkie oddziaływania, zajęcia z dziećmi, każda zabawa, czy tez eksploracja z dzieckiem musi być rozpatrywane poprzez pryzmat rozwoju psychofizycznego dziecka toteż w naszym przedszkolu stosujemy urozmaicone formy aktywności fizycznej uwzględniając przy tym dużą zmienność oraz dbając o atrakcyjność zajęć.
Formy zajęć wykorzystywane w Przedszkolu Gedania 1922:
* Miesięczne programy z różnych dyscyplin sportowych
* Metody gimnastyki twórczej uwzględniające łączenie ruchu z muzyka i rytmem (K. Laban, W. Sherborne).
* Ćwiczenia gimnastyczne (kształtujące, orientacyjno-porządkowe)
* Marsze oraz zajęcia terenowe
* Zabawy ruchowe (orientacyjne, bieżne, rzutne, skoczne, ze wspinaniem)
* Elementy gier zespołowych.